Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

Hayyam

Ocak 1, 2026 @ 8:00 am - Ocak 4, 2027 @ 5:00 pm

Yazan: Ömer Naci Topçu
Yöneten: Göksel Arslan
Oyuncular: Emre Narcı

Müzik: Orhan Enes Kuzu
Yön. Yard: Evrim Artut
Dramaturg: Hatice Yurtduru
Dekor & Kostüm: Marta Montevecchi
Işık Tasarım: Murat Selçuk

Hayyam’ın bilinmeyen hayatına ışık tutmak, sadece şarap içip rubailer yazan bir adamın ötesinde bir bilim adamı olduğunu göstermek için yola çıkıldı.

Bu tek kişilik oyun; Hayyam’ın yaşadığı dönemi, o dönemin siyasi yapısını, bilimin ve sanatın yerini, bir hükümdarın danışmanı olacak kadar yükselmesini, okumak- yazmak ve üretmek üçgeninin hayatının her evresinde var olduğunu göstermek istiyor.

Bu oyun; rasathane de ölümü kimden geleceğini bilmeden yaşamı sorgulayan bir adamın hikâyesini konu alıyor.

Hayyam’ı anlamak için, yaşamı anlamak ama önce ölümü anlamak gerekir.

Hayyam, dinlerin vaat ettiği ölüm sonrası hayat, cennet, cehennem ve ölümü kavramak, sırrını çözmek ve insanlığa yol göstermek için cebirden, tıbba nice eserler verdi.

Zamanında onun için “ Var olan bütün bilgileri bilir” denilmiştir. Hayatı boyunca gördüğü şeyler bu dünyayı sorgulatmış, diğer dünyaları düşündürtmüş; uzay, yıldızlar ona yol gösterici olmuştur.

Oyunun konusu:

Hayyam bir sokak kavgasında Hasan İbni Sabbah ile tanışır. Hasan İbni Sabbah kendi gibi bilime meraklı ve bilgili bir gençtir. Hasan ile Hayyam bilgi alışverişinde bulunup, sohbetler ederler. Hayyam arkadaşını bilime ve bilim adamlarına gerçekten değer veren Nizamülmülk ile tanıştırır. Bu tanışmayla başlayan Nizamülmülk ile Hasan ilişkisi zamanla Hasan’ın kıskançlığıyla gerginleşir. Melikşah’ın ülkenin tüm harcamalarını gösteren bir hesap cetveli çıkartılmasını istemesiyle başlayan çekişme ölümüne bir savaşa dönüşür. Hayyam da bu savaşta arada kalacaktır. Artık rasathanesi onun her şeyi, ölümü beklediği yerdir.

 

 

Detaylar

Başlangıç:
Ocak 1, 2026 @ 8:00 am
Bitiş:
Ocak 4, 2027 @ 5:00 pm
Etkinlik Kategori:

Mekan

IL
Call Now Button